Ministarstvo privrede Vlade Republike Srbije pokrenulo je kod poslovnih banaka postupak naplate bankarskih garancija u vrednosti od 1.404.000 evra na ime povraćaja u budžet Srbije. Ta sredstva građana Srbije u periodu od 2009. do 2012. godine isplaćena su na račune osam investitora u vidu subvencija za zapošljavanje novih radnika, kao i otvaranje i proširenje proizvodnih kapaciteta. Za taj iznos subvencija koji su dobili od države, investitori su bili u obavezi da investiraju 24,8 miliona evra i otvore 739 novih radnih mesta. Odluku da se pokrene procedura za povraćaj subvencija Ministarstvo je donelo imajući u vidu da investitori nisu ispoštovali obaveze preuzete investicionim programom i potpisanim ugovorima, koji su nedavno i raskinuti. Preduzeća kod kojih je usled raskida ugovora pokrenut postupak povraćaja isplaćenih subvencija su "Alfa Properties" d.o.o. Beograd, "Serbia Industrial Solutions" d.o.o. Kragujevac, "BTR EXP" d.o.o. Boljevac, "Nišprodukt" d.o.o. Niš, "Fortis Properties" d.o.o. Ćuprija, "Vumo" d.o.o. Beograd Ugrinovci, "Mecen Evropa Tech" d.o.o...
Ministarstvo privrede Vlade Republike Srbije pokrenulo je kod poslovnih banaka postupak naplate bankarskih garancija u vrednosti od 1.404.000 evra na ime povraćaja u budžet Srbije.
U saopštenju Ministarstva privrede navodi se da su ta sredstva građana Srbije u periodu od 2009. do 2012. godine isplaćena na račune osam investitora u vidu subvencija za zapošljavanje novih radnika, kao i otvaranje i proširenje proizvodnih kapaciteta.
Za taj iznos subvencija koji su dobili od države, investitori su bili u obavezi da investiraju 24,8 miliona evra i otvore 739 novih radnih mesta.
Odluku da se pokrene procedura za povraćaj subvencija Ministarstvo je donelo imajući u vidu da investitori nisu ispoštovali obaveze preuzete investicionim programom i potpisanim ugovorima, koji su nedavno i raskinuti.
Preduzeća kod kojih je usled raskida ugovora pokrenut postupak povraćaja isplaćenih subvencija su "Alfa Properties" d.o.o. Beograd, "Serbia Industrial Solutions" d.o.o. Kragujevac, "BTR EXP" d.o.o. Boljevac, "Nišprodukt" d.o.o. Niš, "Fortis Properties" d.o.o. Ćuprija, "Vumo" d.o.o. Beograd Ugrinovci, "Mecen Evropa Tech" d.o.o. Novi Banovci, "Margaritelli-iner-kop" Kosjerić – novi naziv "Prag-produkt" d.o.o. Kosjerić.
Umesto očekivanog efekta subvencionisanja, ovi investitori godinama su beskamatno koristili budžetski novac, a na štetu poreskih obveznika.
Interna kontrola, koju od septembra sprovodi Ministarstvo privrede, pokazuje da su računi pojedinih investitora sa kojima je raskinut ugovor u neprekidnoj blokadi duže od godinu dana.
Takođe, pojedini investitori, ni nakon prolongiranja rokova i smanjenja obima njihove obaveze u pogledu investicije i broja zaposlenih, nisu zaposlili nijednog novog radnika, iako su po ugovoru bili dužni to da učine.
Sve navedeno otvara pitanje dosadašnjeg izostanka efikasne kontrole i namenske upotrebe subvencija, koje su iz budžeta poklonjene investitorima na beskamatno korišćenje.
S obzirom na to da je Ministarstvo privrede po svakom od osam raskinutih ugovora obezbeđeno validnim bankarskim garancijama, realizacija povraćaja sredstava očekuje se u punom obimu.
Jedini problem zasad predstavlja naplata sredstava u visini od 52.000 evra, koja je 22. avgusta 2013. godine dostavljena na realizaciju Privrednoj banci Beograd. Ta banka više od dva meseca odbija da Ministarstvu privrede isplati potraživanje po ovoj garanciji, pravdajući takvo ponašanje stavom da će nad bankom biti pokretnut stečajni postupak.
Ministarstvo privrede će i u narednom periodu insistirati i raditi na uspostavljanju i jačanju mehanizama kontrole realizacije ugovorenih obaveza sa svim korisnicima državnih podsticaja, ističe se u saopštenju i ponavlja da je dosadašnji način isplate subvencija i dotacija iz državnog budžeta vršen bez ikakve kontrole i odgovornosti institucija i pojedinaca.
Pregled aktiviranih garancija zbog neizvršavanja ugovornih obaveza možete pogledati ovde.